FILM

Kacper z Żelechowa urodził się 18 maja 2005 r ma krótką nóżkę. W tej chwili różnica wynosi 29 cm, i pogłębia się jest to wrodzona wada układu kostnego PFFD. Marzeniem Kacpra jest zostać sportowcem ,chce grać w piłkę i szybko biegać. Spełnienie marzeń kosztuje ok. 200 tyś USD, tyle kosztują pierwsze skomplikowane operacje które muszą się odbyć jak najszybciej. Kwota poza możliwościami rodziny prosimy PRZYŁĄCZ się do akcji i wpłać dowolną kwotę lub odprowadź 1% podatku.

PARTNERZY
torro

peranek

vulcaneria

darserca

Co to jest PFFD
Proximal Femoral Focal Deficiency - to „najbliższa udowa ogniskowa awitaminoza”. Jest to rzadka niedziedziczna wada wrodzona , która atakuje miednicę, a szczególnie stawy biodrowe oraz bliższy koniec kości udowej. Wada ta zwykle połączona jest z brakiem bądź poważnym skrótem kości udowej, brakiem rzepki w stawie kolanowym, nieobecności kości strzałkowej, skrótem kości piszczelowej oraz występowaniem stopy koślawej bądź jej deformacją. Typową cechą tej wady jest krótkie udo zazwyczaj ustawione w rotacji zewnętrznej. Wg klasyfikacji dr. J.D.Aitkien'a występują cztery typy PFFD (A,B,C,D). Zostały one opracowane w oparciu o system klasyfikacji wyników prześwietleń rentgenowskich. Wahają się one w nasileniu od stopnia łagodnego w przypadku krótkiej kości udowej, ale normalnego stawu biodrowego do przypadków ciężkich, gdzie brak jest stawu biodrowego.
Być może ze względu na ogólność, klasyfikacja Aitken'a wydaje się być najbardziej powszechnie stosowana i uznawana.
width="160px"

Rysunek schematycznie przedstawia cztery podklasy radiograficzne PFFD.


Bardziej szczegółowy system klasyfikacji przedstawia dr Dror Paley, chirurg specjalizujący się w rekonstrukcji aparatu ruchu. Jego klasyfikacja ma charakter opisowy i opiera się na czynnikach, które wpływają na wydłużanie i rekonstrukcję wrodzonej krótkiej kości udowej. System bazuje na biodrze i strukturze kolana.

Typ 1: nienaruszona kość udowa z telefonami biodra i kolana
a) normalne skostnienie bliższej kości udowej
b) opóźnienie kostnienia bliższej kości udowej

Typ 2: biodro nie w pełni ukształtowane,
a) głowy kości udowej komórkowych w panewka
b) głowy kości udowej nieobecny lub sztywność w panewka

Typ 3: niedoborem kości udowej (kość udowa nie osiąga panewka)
a) ruch kolana 45 stopni
b) ruch kolano 45 stopni

Wg badań stwierdza się że PFFD powstaje w pierwszym trymestrze ciąży (4-6tydz ciąży) w tzw procesie nazywanym morfogenezą. Jeśli na tym etapie w trakcie podziału i formowania się poszczególnych częsci ciała płodu nastąpi błąd wówczas dochodzi do "deformacji". W przeciwieństwie do "zniekształcenia", które może pojawić się na późniejszym etapie, a wynika z zadziałania czynnika mechanicznego. Czynnikami teratogennymi, przyczyniającymi się do powstania PFFD mogą być: anoxia (niedobór tlenu), niedokrwienie (czasowe braki zaopatrzenia w krew), chemikalia, hipotermia, toksyny bakteryjne, infekcje wirusowe, zmiany hormonów, promieniowanie rtg, promieniowanie emitowane z komputerów starego typu. Do końca nie jest stwierdzone jaki czynnik posiada najwiekszy wpływ na pojawienie się PFFD, ale pewne jest, że nie jest to wada przekazywana dziecku genetycznie.
Przeprowadzone dotychczas badania stwierdzają, że PFFD nie ma związku z rozwojem innych części ciała oraz narządów (mózgu, serca itp.).

W zależności od stanu zniekształceń leczenie może polegać na zaprotezowaniu, objąć amputację stopy bądź części nogi. Lżejsze przypadki kwalifikują się do tzw "wyciągania" za pomocą paratu Ilizarowa, bądź innymi aparatami pochodnymi od w.w metody wyciągania.
Copyright by wwww.pomagamy-kacprowi.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.
pl en de Fundacja Polsat